Hanımların el emeği danteller son zamanlarda itibarını kaybetse de stor perdeler ile yeniden can buluyor gibi.

Dantel Stor Perde

35-1Stor perdelerin rahatlığına alışan ancak dantelin şıklığından vazgeçemeyen hanımlar için üretilmiş modeller oldukça büyük ilgi görüyor.

Eskiden kendi yaptıkları dantelden oluşturdukları perdelerini kullanan hanımlar stor perdelerine monte ettirdikleri perdeleri kullanabiliyorlar.

Artık makinelerden çıkan motifler ile yapılan danteller stor perdelerde yerini alıyor, fazla zahmetsiz olmayan bu perdeler evlerin her yerinde kullanılabiliyor.

Dantel stor perdeler genellikle çift mekanizmalı olarak üretiliyor. Bu mekanizmalardan alt tarafta olan güneşlik görevi görürken üst tarafta olan da perde görevi görüyor.

Baskı tekniği ile makineden çıkmış bir perde daha sert yapılı olarak stor gibi kullanılabiliyor. Ancak bazı bayanlar terzilere kendi dantellerini de taktırabiliyorlar.

Stor perdelerin alt eteklerinde bulunan dekor süslerinin yerine de kullanılabilen danteller ek bir perde ihtiyacına gerek duymadan evleri süslemeye yetiyor.

Birçok elde yapılabilen dantel modelleri storlarda kullanılıyor, daha çok mutfaklarda ve oturma odalarında tercih edilerek süslüyorlar evleri.

Nasıl Kullanılır?

Stor perdeler kullanım açısından kullanılsa bile kumaş kalitesi değiştikçe yıkanması zorlaşıyor. Özellikle dantel perdelerin bakımına oldukça dikkat etmek gerekiyor.

Danteller genellikle açık renklerde yapıldıkları için kolayca lekelenebiliyorlar. Temizlik açısından eskisi gibi stor perdelerde çamaşır suyu kullanmak biraz daha zor oluyor.

Bu yüzden stor perde olan danteli buhar makinesi ile temizlemek ve ya yerinden çıkarıp elde sabun ile yıkamak yeterli olacaktır.

Danteller naylon iplerden örme oldukları için makine sıcaklığına fazla dayanamayıp çekebilirler. Elde yıkamak sıcak suya basmak yerinde olacaktır.

Ayrıca kullanılan deterjana da özen göstermek gerekiyor. Açık renklerde renk kolayca açılır ve koyulaşır bu da danteli bozmaya yeter.

Dantelleri kullanmak zor olsa bile stor halini kullanmak için birçok yöntem var. Son zamanlarda stor perde yıkamak için açılan dükkânlardan yardım alabilirsiniz.

Dantel perde kullanılan ortamda duman olmaması gerekir bu yüzden de mutfaklarda kullanılması daha çok özen gerektirir.

Kendiniz stor perde yapmak isterseniz dantelinizi kolalama yöntemi ile sertleştirerek rüstik yardımı ile stor perde gibi kullanabilir ve ya güneşlik stora ilave yaptırabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz