Tül modelleri için gerekli olan odanın genel stilini göz önünde tutmak ve detayları göz ardı etmemektir.

Tül Perde Desen ve Modelleri

Kumaşın icat edilmesi Fransızlar tarafından gerçekleştirilmiş ve zaman içinde pencerelerde dekorasyon ürünü olarak kullanılmaya başlamıştır. Tül modelleri evin ve pencerelerin bir nevi gözleri gibidir ve odayı tamamlayacak en büyük unsurdur. Tül modelleri odayı tamamlayacak ve konfor yaratacak olan unsurlardan bir tanesidir. Tül modeli, çeşitleri ve aksesuarları evlerde özgürlük ve hafiflik hissi yaratacak olan ortamlar hazırlar. Tasarımcılar perde konusunda ve kumaşları konusunda farklı ortamlar yaratmak adına birçok stili ortaya çıkartmıştır. Odalarda kullanılacak olan tül perde modelleri seçiminde birçok özellik kullanılır. Özellikle uyum sağlamak adına doğru kombinasyonu yakalamak gerekmektedir. Odaların büyüklüğü, stili, döşemesi, mobilyası ve halısına dikkat edilmelidir. Desenli perde ve desensiz perde kullanımında bu şıkların tamamına detayları ile dikkat etmek gerekir. Tül markaları ve tül modelleri açısından en doğru deseni ve en doru rengi seçerseniz küçük odaları bile büyük gösterebilirsiniz. Odanızın camları doğuya ve kuzeye bakıyorsa gün ışığını en doğru şekilde kullanmak adına şeffaf ve kendinden desenli olan tül perde modellerinin tercih edilmesi gerekir. Evlerde kullanılacak olan perde çeşitlerinin belli dönemlerde değiştirilmesi gerekir. Kış ve yaz ayları için farklı modeller kullanmak gerekir. Bu kullanım şekli tül perde modellerinizin daha uzun süre kullanılmasına da olanak sağlar.

tul-modelleri-1

tul-modelleri-2

Tül perde modeli tercihlerinde genel anlamdaki renk düzeni, mobilyaların renklerli, duvar kâğıtlarının renkleri ve kullanılan tekstil ürünlerinin renkleri dekorasyon açısından önemli olan bir detaydır. Koyu mobilyaların kullanıldığı odalarda açık renkli perde seçimleri en doğru karar olacaktır. Odalarda kullanılacak olan tüllerin karakteristik özelliğe sahip desenleri bulunabilir. Desenli olan bu tarz perde modelleri ahenkli bir ortam yaratılmasına olanak sağlar. Bu durum aktif olan bir oda tasarımına da katkı sağlamaktadır.

tul-modelleri-3

tul-modelleri-4

tul-modelleri-5

tul-modelleri-6

tul-modelleri-7

Tül Perdelerde Stil

Odalarınızda bulunan atmosfere uygun ve sadık olan tül modelleri kullanmak için büyüklüğüne ve detaylarına dikkat etmeniz gerekir. Odanın var olan stilini yakalamak adına genel stile dikkat etmek gerekir. Bu stiller içinde;

Provence; provence tarzı kolay ve basit anlamına gelir. Genelde bu tarzda parlak olan lavanta, beyaz, buğday ve mavi renklerin kullanımı yapılmaktadır. Özgürlük ruhu yaratmak adına kullanılan bu desen ve modellere bağlı tül modelleri şeffaf ve havada olmalıdır.

tul-modelleri-8

tul-modelleri-9

Klasik; bu tarz içinde kullanılanacak olan tül modelleri markaları, kullanılacak olan metresi, kullanılacak olan perdelerin kumaş çeşitleri, kullanılacak olan perdelerin fiyatları estetik ve fonksiyonel olmalıdır. Bu klasik olan tasarımlar ciddiyetini koruyacak olan detaylar arasında yer almaktadır. Klasik tarza uygun olan tül modeller, farklı renkler ile kombine edilebilir. Kullanılacak olan ışık, kompleks parçalar birleşim açısından baz alınmalıdır. Özellikle kiraz, bordo, kahverengi, beyaz, krem ve bej bu anlamda sık şekilde kullanılır.

Minimalist; minimalist tarzda kullanılacak olan tül modelleri için karmaşık ve gereksiz olan her türlü detaydan uzak durmanız gerekmektedir. Bu tarza uygun olan tül modelleri konusunda önemli olan sadece gerekli olan ürünlerin alınmasıdır. Perdeler olabildiğinde basittir. Tül modelleri fiyatları açısından da uygun bir skalaya sahiptir.

Ekolojik; ekolojik doğal anlamına da gelir. Bu tarz doğal olan keten ve pamuk içermelidir. Kullanılacak olan renkler sarı, beyaz, yeşil ve kum rengi olabilir.

Barok; barok tarzına uygun tül desenleri ve tül modelleri lüksü temsil eder. Bu stil için şaşalı olan kelimeler kullanılmalıdır. Kullanılacak olan perde modelleri zengin kumaşlar ile karşımıza çıkar. Barok tarzına uygun olan tül modelleri ek ayrıntılara sahiptir ve aksesuarları kullanılmalıdır. Tüller genelde ilginç ve karmaşık desenlere sahiptir. Barom tarzında tasarlanmış olan tül modelleri konusunda şeritler, ekler ve altın renkleri kullanımı da yapılmıştır. Altın rengin uyumunu sadece perdelerde kullanmak yeterli olmayabilir. Bu tarzı odanın belli başlı kısımlarında, aksesuarlarında ve gerekli olursa mobilyalarında kullanmak gerekmektedir. Bu uyumu yakalamak tamamen insanların kendilerine ve gözlerine kalmış olan detaylar içermelidir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz