Tüller nasıl beyazlatılır tarifleri ile alakalı olarak belli başlı inceliklere dikkat etmek gerekir. Bu incelikler tüllerinizin ilk günkü gibi olmasını sağlar.

Tül beyazlatma tarifleri

Tül perdeler zaman içinde tozdan, kirden, sigara dumanından, kaloriferlerin islerinde ve diğer etkenlerden dolayı sararmaya ve grileşmeye başlar. Bu sorun özellikle ev hanımların perdeler konusunda umutsuzluğa kapılmasını sağlamaktadır.

Tül beyazlatma tarifleri
Tül beyazlatma tarifleri

Ayrıca tüller dışarıdan kaptıkları ve üzerine sinen her türlü tozu eller yardımı ile de insanlara taşımaktadır. Temiz tutulmamaları hem hijyen hem de sağlık açısından da oldukça önemlidir. Tül perdeleri beyazlatma yöntemleri çoğu kez insanların kâbusu haline gelmiştir. Ne yapacağını bilmemek, nelere dikkat edeceğini bilmemek ve tül perdeleri beyazlatma yöntemleri püf noktalarını bilmemek zarar görmelerine ve erkenden yıpranmamalarına sebep olmaktadır. Bu yıpranma sonucunda şık olmayan görüntüler ortaya çıkar. Sonuçta perde ve tüller evlerin dekoratif öğeleridir.

Bundan kaynaklı olarak da şık ve güzel durmaları önemlidir. Özellikle tüllerin nasıl yıkanacağını, çamaşır makinesinde hangi deterjan ve hangi programla yıkanması gerektiğini, ütülenip ütülenmeyeceğini, hangi tariflerin nasıl uygulanacağını bilmek ve buna göre işlem yapmak gerekir. Püf nokta bilmek her daim tüller konusunda kurtarıcı olacaktır. Tül perde beyazlatma yöntemleri için belli başlı tarifler bulunur. Bunlar;

  • Perdelerinizi sökün ve direk çamaşır makinesine atın. En kısa program olan 30 derecede yıkayın. Bu işlem perdelerin var olan tozunun ortadan kalkmasına olanak sağlayacaktır. Sonrasında tülleri beyazlatmak için toz şeker kullanımı yapmalısınız. 2 yemek kaşığı toz şeker ve 1 paket kabartma tozunu deterjan gözüne ekleyin. Durulama işlemine geçtiğinde tül parlatıcı ekleyin. Perdeleriniz kısa süre içinde beyazlamış olarak çıkar, bekletmeden hemen asın.
  • Tül perde beyazlatma yöntemi içinde tülleri bir leğende suyun içinde 1 su bardağı amonyak ve 1 su bardağı çamaşır sodası ile 1 saat boyunca bekletin. 2 kez durulama işlemini bol su yardımı ile yapın ve güneşte kurumasını sağlayın.
  • 1 yemek kaşığı toz şeker, ılık su, çivit, leğen, yumurta kabuğu ve tülbent hazırlayın. Perdeleri çamaşır makinesinde yıkamadan önce bir leğene koyun ve suyunu ekleyin. İçine tülbentte sarılmış olan yumurta kabuklarını atın ve 6 saat boyunca bekletin. Sonra çamaşır makinesine atın. Deterjan gözüne çivit ve toz şekeri ekleyin.
  • Tül perde beyazlatma yöntemi dâhilinde haşlanmış yumurtaları tülbentte sarın. Perdeleri ile beraber bu tülbentti çamaşır makinesinin içine atın. Makine durulama işlemine geçtiğinde durulama suyunun içine 1 çay kaşığı çivit ekleyin.

Kuru Temizleme Perdeleri

Perdeleri beyazlatma yöntemleri dâhilinde kuru temizleme perdelerini temizlemek için genelde hidrokarbon ve buhar jeneratörü kullanılmaktadır. Kuru temizleme işlemleri oldukça hassas ve ciddi bir uygulamadır. Bundan dolayı da kesinlikle uzman ellerce yapılması gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz