Tül perde çeşitleri ve modelleri kullanılacak olan dokuma türüne göre farklılıklar göstermektedir. Bundan dolayı da perde fiyatları da değişkenlik gösterir.

Tül Perde Modelleri ve Özellikleri

Tül perde ince şeffaf yapıya sahip olan farklı özellikli olan perdelerden oluşmaktadır. Tül perde çeşitleri genelde pamuk ve polyester karışıma sahip olan dokumalardan meydana gelmektedir.

  • Kesme,
  • brode,
  • dantelli,
  • düz,
  • desenli

gibi isimler ile karşımıza çıkan tül kumaş çeşitleri özellikle dokuma ile alakalı olan çeşitler ile farklılıklar göstermektedir. Tül perde modellerinin hemen hemen hepsine farklı kumaş seçenekleri kullanılmaktadır.

Tül perdeler toplanmış şeklinde
Tül perdeler toplanmış şeklinde

Bunun en büyük sebebi de perde tül çeşitleri açısından her modele farklı olan tüllerin kullanılmasıdır. Model ile tül arasında uyum bulunmaz ise iyi sonuçlar ortaya çıkmayabilir. Perde tül çeşitleri doğru olan ürüne doğru olan model olarak uygulanmalıdır. Bu uygulama evlerin dekorasyonu açısından büyük önem taşır. Şıklık, zarafet, uyum, derinlik ve beğenilen bir görüntü için tül perde çöeşitleri arasından seçim yaparken dikkatli olmak gerekmektedir. Özellikle mobilya ile renk uyumlarına dikkat edilmesi gerekir.

im001261

Perdelerin ilk görevi evlerin gerekli olan mahremiyetini korumaktır. Bu korumadan sonraki görevi ise evlere dekoratif açıdan katkı sağlamaktır. Evi koruması, dekoratif olmasının yanı sıra tül perde çeşit ve modelleri temizlikleri ile de bayanlara kolaylık sağlamalıdır. Temizlik açısından kullanımı kolay perdeleri ilk kez yıkadığınızda kırışıklıklar meydana gelse bile kesinlikle ütüleme ile alakalı olan işlemlerin yapılmaması gerekir. Ütü perdelerin sararmasına, zarar görmesine ve yıpranmasına olanak sağlamaktadır. Bir kez ütü yapılan perdenin her daim ütülenmesi gerekir. Tül perdelerin özellikle temizlik ile alakalı olan detaylarını perdeciden öğrenmek gerekmektedir. Tül çeşitleri arasından kir tutmayan ve temizliği kolay olan modelleri seçmek ekstra bir avantaj sağlayacaktır.

im001262

im001263 im001264 im001265 im001266 im001267 im001268 im001269 im001270 im001271 im001272 im001273 im001274 im001275 im001276 im001277 im001278 im001279 im001280 im001281 im001282 im001283 im001284 im001285 im001286 im001287

Tül Perde ve Çeşitleri

Klasik perdeler; klasik olan tül perde çeşitleri genelde tüm camı kaplayan, saydam ve ince olan perdelerden meydana gelir. Ağır ve kalın olan kumaşlar ise genelde bu tüllerin etrafında fon olarak kullanılır. Klasik tül süz perde çeşitleri arasında genelde avangart ve Osmanlı modeller yer almaktadır. Klasik olan perde modelleri salonlar, klasik oturma odaları, kitaplık, çalışma odası gibi alanlarda kullanılır. Klasik olan tül perde çeşitleri aksesuarlar ile desteklenmektedir. Özellikle önüne koyulan, uzun boncuk ve toplu olan süsler perdenin şıklığını ve dekoratifliğini tamamlamaktadır. Klasik perde kullanımı için ideal olan tavan ölçüsü 2.70 metredir.

Avusturya tarzı perdeler; tül çeşitleri arasında bulunan Avusturya tarzı perdeler kumaşları yatay kıvrımlar ile toplanmıştır. Bu tül perde çeşitleri ponponlar ve kıvrımlar ile fazlasıyla ilgi görür. Genelde yazlık evlerde kullanılır. Parlak olarak tasarlanan modellerde tafta, batiste, ipek ve polyester olan kumaşlar daha çok tercih edilir.

Fransız tül perdeler; kornişten yere kadar uzun olan tül perde çeşitleri fistolar, danteller ve kıvrımlar kullanılarak tasarlanmaktadır. Fransız tül perde modellerinde patiska, pürüzsüz dokuya sahip olan kumaşlar, elastik dokunuş olan kumaşlar kullanılarak dikilmektedir. Özellikle pastel renler bu tarz düz tül perde çeşitleri açısından oldukça uygundur.

Londra perdeler; basamaklı perde modeli olarak bilinmektedir. Yumuşak dokusa sahip olan bu modeller özellikle mutfak, banyo, kreş ve çocuk odalarında kullanılmak için tasarlanmaktadır. Tül perde çeşitleri açısından desenli modelleri ile karşımıza çıkarlar.

Çapraz perdeler; çapraz perde tül çeşitleri kruvaze olarak da adlandırılır. Özellikle geniş salonlarda sık şekilde tercih edilmektedir. Desenli tüller bu model için biçilmiş kaftandır. Üstten üst üste gelen model aşağıya doğru açılır ve şık görünümü ile ilgi çeker. Yatak odalarında da tercih edilen bu model için pastel olan renkler oldukça uygundur.

Dikim Şekillerine Göre Tül Perde Modelleri

Perdeler dikilme ve tasarlanma şekillerine göre de gruplandırılır. Bunu örnekleyecek olursak;

Organize olarak dokunmuş olan kumaşların kesinlikle pileli şekilde dikilmesi gerekir. Çünkü organize olan kumaşların şık, düzgün, dekoratif ve düzgün durması için pileli olması şarttır. Mekanizmalı olan tül modelleri için ise sert olan zeminlerin tercih edilmesi gerekir. Küçük çiçek desenlerine sahip olan tül perde çeşitleri ve modelleri renkli olan fon perdeler ile kullanıldığı zaman evlerin şıklığını tamamen ortaya çıkartacaktır. Ayrıca bu tarz modeller evlerin daha geniş ve ferah gözükmesine yardımcı olacak olan bir etkendir. İki renk yoğunluğu ile döşenmiş olan evlerde genelde düz tül perde çeşitleri tercih ediliyor. Fonu ise evde bulunan iki renkten bir tanesi olarak tasarlanıp dekore ediliyor. Modern ve yeni olan pul ve boncuklu işlemeli olarak tasarlanan tül çeşitleri ise evlere farklı bir hava katıyor. Bu tarz modeller genelde oturma odalarında ve salonlar da kullanılmaktadır. Tül perde çeşitleri arasında beyaz renkli olan modeller evlerin derinliğini arttırdığı için daha sık tercih edilmektedir.

Perde Fiyatları

Tül perde çeşitleri ve fiyatları seçilecek olan tülün dokumasına, çeşidine, kalitesine, işlemesine, boncuklu ya da pullu olup olmadığına ve markasına göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca tül perde çeşitleri ve fiyatları dikilecek olan modele, ekstra istenilen aksesuarlara göre de artmaktadır.  Perde diktirmek isteyen kişiler perde çeşitlerini ve firmalardan fiyatlarını araştırası gerekir.  Çünkü perde fiyatları firmalara göre de farklılık göstermektedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz