Evinizde tül perde dikimi yapmak isterseniz öncelikle model seçimini yapmanız gerekiyor. Ardından ise ölçü almaya başlayabilirsiniz.

Evde Tül Perde Nasıl Dikimi

Tül perde
Tül perde

Evlerimizde daha şık ve konfor yaratan ortamı hazırlamak için perdeler vazgeçilmez aksesuarlar arasında yer alıyor. Perdeleri hazır olarak alabileceğiniz gibi kendi dikiminizi de yapabilirsiniz. Bilindiği gibi tül perde dikim modelleri artık pek çok ev hanımının ortak sorusu, bu yazımızda tül perde nasıl dikilir hakkında açıklama bulabilirsiniz.

Tül perde dikimi yapmadan önce model seçmeniz gerekiyor. Bunun için duvar rengine ve mobilya renklerine uyum açısından dikkat etmeniz önemli bir ayrıntı. Bu ayrıntıyı gözden geçirdikten sonra evde tül perde nasıl dikilir sorusuna karşılık olarak pratiğine de adım atabilirsiniz artık.

Peki, bu işin adımları nelerdir? Hemen sırasıyla bakmak gerekirse; perdenin takılacağı yerin ölçüsünü dikkatlice almak ilk hareket noktası olarak beliriyor, ardından ise iş sadece dikme işlemine kalıyor.

Ölçü Nasıl Alınır?

Ölçüyü almadan önce bir karar vermeniz lazım. Düz model yerine katlamalı yapmak da mümkün çünkü. Fakat korniş üzerinden ölçüm alacaksanız, korniş enini 2.5 ile çarpmanız gerekiyor. Eğer, tülün duruşunda farklılık arıyor ve daha fazla pileli olmasını arzu ediyorsanız, o zaman 3 ile çarpabilirsiniz. Yüksekliği ölçerken iki farklı nokta kullanabilirsiniz, bunlardan biri korniş hizasıdan yere kadar olabileceği gibi diğeri de pencere üstünden olabilir. Desenli bir tül seçimi yapmış iseniz ve desenin daha net görünmesini istiyorsanız, pencere enini üç ile çarpabilirsiniz. Dilerseniz pileli dikilmiş tül perde modelleri hakkında küçük bir araştırma da yapabilirsiniz.

Tül perde ölçü nasıl alınır
Tül perde ölçü nasıl alınır

Tül Perde Dikimine Başlayabiliriz

Kumaşımızı seçtik ve ölçümüzü de aldık, peki, tül nasıl dikilir, hemen bu sorunun da cevabını verelim. Enlerden sağlamlığını yerine getirmek için dörder santim yan dikişi yapacağız ve bunun için bir santim kıvırma payı ayırmamız yeterli. Ayrıca tülü dengede tutan unsur olan kenar payları ile tülünüz daha iyi bir görünüm kazanır, bunu unutmayın. Dikiş makinesine geçtiğimizde ise kıvrımları bozmadan düzgün bir şekilde dikiş işlemini yapıyoruz. Bu kadar basit.

Pileli Olsun İsterseniz

Bu noktaya geldiniz ve farklı olmasını istediğinizden dolayı modelin görünüm açısından zengin olmasını da isteyebilirsiniz, o halde kendinize pileli tül perde nasıl dikilir diye de sorabilirsiniz. Başta da anlattığımız kurallar pileli tül için de geçerlidir. Örneğin üç metrelik cam için pileli düşünceniz varsa, yedi ile dokuz metre arasında tül kullanabilirsiniz. Sadece korniş eninine göre pay ayırmayı unutmayın. Şayet, tül perde dikimi nasıl yapılır hakkında bir özet geçmek gerekirse; yükseklik bakımından cam ya da korniş boyuna göre ölçü alırken, pileli seçeneğiniz varsa enine ölçüyü üç kat fazla almanızın yeterli olduğunu unutmayın.

Son olarak ise ütüleme işlemine geçerek kullanılır hale getiriyor ve tül perdemizi takıyoruz. Videolu analtım aşağıda, yalnız yanaci dil. ama hareketleri izlemek yeterli olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz