Evi tamamlayan tül perde ve perde modelleri her yıl biraz daha değişmekte. İlk çıktıkları yıllarda evleri bir gelin gibi süsleyen kuyruklu ve dökümlü tül perdel

Tül ve Perde Modelleri

Tül ve perde modelleri daha çok bir biri ile uyumlu olarak tercih ediliyordu. Şimdilerin en trend kombin hareketi zıt renkler bir araya getirilerek evde natürellikten uzak olmayan sofistike bir tarz yakalanmasıdır. Tül perde fiyatları metre ve dikim ücreti ile birlikte hesaplanmakta. Seçilen tül modeline göre fiyatlar farklılaşabilmekte. Tül modelleri ve fiyatları paralel olarak değişmektedir. Örneğin modeli ağır ve dikimi zor tül modellerinin metre fiyatları diğerlerine oranla daha pahalıdır. Ama kayma yapmayan, dikimi kolay ve modeli natürel olan tüllerin fiyatları da biraz daha hafif seyretmektedir. Tül modellerinde büyük salonlara uyum bakımından son zamanlarda kruvaze modelli tüller geniş ve ferah salonlarda koyu renk fon perdeler ile birlikte kullanılmakta.

tul-perde-modelleri-1

tul-perde-modelleri-2

Bazen bu fikir değişebilmekte ve kruvaze fon perdelerin içine küçük floral desenli beyaz veya pudra tonlarında tüller tercih edilmekte.Bu da perdelerin daha kullanışlı ve kolay temizlenebilen ürünler haline gelmesini sağladı.

tul-perde-modelleri-3

tul-perde-modelleri-4

Tül perdeler her evin hem ihtiyacı hem de süsüdür. Özellikle duvarlar ve koltuklar ile uyumlu tercih edilen tüllerin genellikle beyaz tercih edilmesi geniş ve ferah bir ev tercih edildiğinden ileri gelir. Ayrıca beyaz tüller tüm eşyalar ile uyumlu parçalardır. 2014 yılında kullanılan beyaz tül modelleri son derece şık ve natüreldi. O dönemin modelleri içinde bu gün hala kullanılmakta olan saçaklı modeller en trend tül modelleriydi. Sırt kısmı yüksek koltukların üzerine dökümlü kullanılan saçaklı perdeler evde farklı bir tasarım ve şıklık havası yaratıyordu.

tul-perde-modelleri-5

tul-perde-modelleri-6

tul-perde-modelleri-7

Perde ve Tül Modelleri

Perde ve tül modellerinde yılın en trend tasarımları simli ve gold parlaklığını yansıtan tüller üzerinde kullanılmakta. Özellikle yeni kurulan evlerde çok sık tercih edilen bu modeller kalın pilili natürel ve deseni az tüllerde tercih ediliyor.

tul-perde-modelleri-8

tul-perde-modelleri-9

tul-perde-modelleri-10

Bu tür tüllerin üzerine kruvaze model fon perdeler tercih ediliyor. Açık renk koltukların üzerinde genellikle koyu renk tüller veya zebra perdeler tercih ediliyor. Zebra tüller senenin en çok kullanılan modelleri arasında gösterilebilir. 2014 ve 2015 yıllarında genellikle sade renk tercih edilen zebra perdeler 2016 yılında bir değişikliğe uğradı ve baskı floral desenli olarak mutfaklarda ve çocuk odalarında yerini aldı. Kullanımı ve temizliği kolay olan bu modeller aynı zamanda odaları ferah ve aydınlık gösteriyor.

tul-perde-modelleri-11

tul-perde-modelleri-12

Tül Perde Metre Fiyatı

Tül perdelerin metre fiyatları dikimine göre değişkenlik gösteriyor. Deseni, işlemesi, pulu ve simi çok olan modellerin dikimi zor olduğundan metre fiyatları da değişiyor. Bu tür modellerin kullanımları da yeni çıkan zebra modellere göre daha zor oluyor. Yıkanırken özellikle pulların solmaması ve dökülmemesi için yastık kılıflarının içinde düşük derecelerde yıkanması gerekiyor. Simli ve işlemesi çok olan tüller de sadece düşük derecede yıkanması yetiyor ama bu sefer de temizlenmesi daha zor oluyor. Tabi buna gör dikimleri de terziyi biraz zorluyor. Bu sebeple fiyatları da farklı oluyor. Bazı natürel modeller de sadece kayma yapıyor. Dikilirken kayan bu modellerin daha dikkatli ve özenli dikilmesi önemli. Son olarak natürel olsun olmasın tülün kalitesi önemli bir ayrıntı. Kalitesi düşü tüller ki, onlar zaten kendini dokununca belli eder, yumuşak ve kolası az olan tüllerdir. Bu tüller ilk yıkamada kendini salıverir. Kaliteli tüller sert ve kolası düzgün yapılmış olan tüllerdir. Bu tüller uzun süre yıkansa bile kırışık kalmaz ve ütü istemez. Uzun yıllar kullanacak bir tül perde arıyorsanız biraz paraya kıyacaksınız.

tul-perde-modelleri-13

tul-perde-modelleri-14

Perde Tül Modelleri

Perde tül modellerinde eski oranla renk artışları da daha bir çoğaldı. Bundan bir ya da iki yıl önce kadınların özellikle beyaz tercih ettiği perde tülü modelleri artık kahverengi, mavi, beyaz, turuncu, pembe ve pudra tonlarında tercih edilebiliyor. Bunun sebebi kadınların evin içinde bir uyum ve pozitif enerji arayışı içine girmesidir. Özellikle odanın duvarları ile aynı tonda seçilen tül perdeler odayı daha ferah ve aydınlık gösteriyor.

tul-perde-modelleri-15

tul-perde-modelleri-16

tul-perde-modelleri-17

tul-perde-modelleri-18

Buna göre perde ve tül modelleri renkleri birbirine yakın veya zıt tercih ediliyor. Örneğin kahverengi bir fon perde içine koyu kahve veya pudra bir tül tercih edilebiliyor. Eski zihniyete göre olsun da nasıl olursa olsun fikri ev dekorasyon fikirleri ve modası ile tamamen çürüdü. Tül perde modelleri içinde en çok tercih edilenler genellikle oturma grubunun tam zıttı veya aynı rengi. Ara bir renk seçimi genellikle yapılmıyor. Ama evinde sakin bir hava isteyenler tül perdelerini genellikle puslu renklerde tercih ediyor. Örneğin duman rengi, taş rengi, sütlü kahve tonları gibi. Tül perde modelleri fiyatları ile birlikte tüm perde sitelerinde mevcut. Ev dekorasyonundan önce küçük bir web araştırması iyi gelecektir.

tul-perde-modelleri-19

tul-perde-modelleri-20

tul-perde-modelleri-21

Tül Perde Tasarımları

2016 tül perde tasarımları içerisinde cam boyu küçük ve kabartma desenli tüller ön plana çıkıyor. Bu tüllerin üzerine büyük ve kalın pilili, canlı renkli fon perdeler tercih ediliyor. Son yılların en trend perde tasarımları arasında 3D perdeler de oldukça rağbet gören modeller arasında. Bu modeller istenilen her yerde kullanılabiliyor. Özellikle mutfaklarda tercih edilen 3D perdeler doğa manzaralarını, sahili, karşı komşunuzun penceresini adeta evinizin içine taşıyor. Bu tarz modeller evde başka bir dekorasyon havası yaratıyor. Özellikle evine renk ve neşe katmak isteyenlerin ilk tercihleri 3D perdeler. 3D tül perde modelleri fiyatları oldukça uygun. Her cebe hitap edebilecek tarzda modeller de mevcut üstelik. Bu perdelerin bir diğer kullanım alanı çocuk odaları. Otantik ve Osmanlı desenli tül modelleri genellikle salonlarda ve yatak odalarında tercih ediliyor. Salonlarda açık tonlar kullanılırken, yatak odalarında daha çok kırmızı ve mor tonlar tercih ediliyor. Bu tonların yatak odalarında kullanılmasının sebebi romantik ve loş bir ortam oluşturmanın yanı sıra sıcak bir atmosfer yaratmaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz