Güneş ışığını geçirerek ve fazlasını dağıtmakla beraber evimiz aydınlatmasını sağlayan perdeler aynı zamanda bir güzellik kazandırmaktadır. İşte bu güzelliğini kaybetmemesi ve her zaman beyaz ve taze görünümünü sağlanması için tül perde nasıl yıkanır bu makalemizde kaleme alacağız.

Otomatik çamaşır makinesi ile yıkamak
Otomatik çamaşır makinesi ile yıkamak

Hafif ve şeffaf kumaşlardan çok çeşit iç giyim ve yatak örtüsü yapılmaktadır. Fakat tüller çoğu zaman pencere perdesi için kullanılmaktadır. Boyu büyük olması nedeniyle evde el ile yıkaması zor ve hatta neredeyse mümkün değildir. Bu yüzden otomat çamaşır makine ile yıkanması daha sağlam ve kolay olacaktır.

Tülleri otomat çamaşır makinesi ile yakarken aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekir:

  • Tülün suya bastırılması zarar vermez. Dolayısıyla zaman ayarları pek çok önemli değildir.
  • Kumaş yumuşak olmasından dolayı sıkma en az devirde yapılmalıdır.
  • Kumaş türüne göre yıkama su sıcaklık derecesi değişebilir ve genellikle 30-40 olarak ayarlanmaktadır. Daha fazla olunca kumaşa zarar verir.
  • Tülleri çamaşır makinesi ile yıkarken hassas yıkama modunu seçin.
  • Makineye tülleri güzel şekilde katlayıp koyun. Aksi taktirde çok fazla buruşması nedeniyle ütülerken zor olacaktır.

Eğer tül küçük boy ise çamaşır torbasında veya yastık yüzünde yıkayabilirsiniz. Bu şekilde kumaşı koruyabilirsiniz.

Tül perde yıkaması
Tül perde yıkaması

Farklı kumaş türleri

Kumaş türüne göre tül nasıl yıkanır açıklayalım. Aslında yıkanması neredeyse aynı şekilde gerçekleşmekte olup basit farklılıklar bulunmaktadır. Ve bu uşak farklılıkları kullanarak bazı çeşit kumaş tülleri daya iyi ve sağlam şekilde temizlenmesini yapabilirsiniz.

Beyaz kapron tül rengini değiştirmemesi ve sarı olmaması için su sıcaklığı en fazla 30 derece ayarlanır. Bu ayarları ile tüldeki tüm kirleri gidilir ve daha yıkadıktan sonra perdeyi hemen yerine asabilirsiniz. Çünkü bu kumaş tül makinede sıkması ile neredeyse tamamen kurur.

Bazen tüller karışık kumaştan yapılır. Polyester pamuk ve diğer çeşit kumaştan yapılmakta olan bu tüller biraz daha farklı ayarlarıyla yıkanır. Bu kez 60 derece su sıcaklığını ayarlayabilirsiniz. Kumaşı kötü etkilemez ve sadece daha beyaz renk verir ve güzelce temizler.

Organza kumaşından yapılma tülü el ile yıkamak daha iyi olacaktır. Üzerindeki kir ve lekeler kolayca gidilir. Sadece ılık su ve deterjan ile güzelce yıkayabilirsiniz. Beyazlaştırıcı ve herhangi başka özel temizleyici kullanılmasına gerek yoktur. Aynı şekilde şifonu da temizleyebilirsiniz.

Muslin ise sadece 30 derecede yıkanır. Ve çamaşır makinesine koyarken tülü çamaşır torbasına koymanız daha iyi olur. Çünkü yumuşak kumaş makine bozulabilir. Torbası ile yıkayınca korunmuş olacaktır.

Beyaz tül perdesi
Beyaz tül perdesi

Durulayıp tülleri açarak veya sadece birkaç kere katlayarak asmanız gerekecektir. Kuruduktan sonra yerine yerleştirebilirsiniz. Çoğu zaman ütülemeye gerek yoktur çünkü hafif kumaş kendi kendisine buruşukları gidilir.

Organza ve bazı diğer kumaşlardan yapılma tülleri kolalayabilirsiniz. Bu işlemi yapıldıktan sonra tül uzun zaman rengini korur ve daha sonra yıkanması kolay olacaktır.

Eğer tülü yıkadıktan sonra çok fazla buruşuk varsa (çamaşır makinesinde yıkayınca bu mümkündür) ütülemeniz gerekecektir. Ütüyü en az derece ayarlayın ve bu şeklide kolaya buruşukları gidilir. Fazla derece koyarsanız tülü yakabilirsiniz, dikkat edin.

Tülden lekeler nasıl gidilir

Bazı lekeler zor gidilir. Özellikle mutfakta bulunmakta olan Organza ve kapron kumaş tüllerin lekelerini yıkanması zordur. Bu durumda tülü karbonat katarak suda birkaç saat bırakmanız gerekecektir. Ve daha sonra yukarıda bahsettiğimiz şekilde yıkayabilirsiniz. Bu şekilde temizleyince lekelerin giderilmesi gerekir.

Eğer tülde yağ lekesi bulunmakta ise o yere nişasta koyun ve daha sonra yıkayınca lekenin giderilmesi gerekmektedir.

Tülün rengi değişmiş ve biraz sarı olmuşsa büyük ihtimalle bunun sebebi kumaşın eski olmasıdır ve yapılacak pek fazla bir şey yoktur. Eğer atmak istemiyor ve yine beyazlatmak istiyorsanız biraz boya katarak yıkamaya deneyebilirsiniz. Suya ozalit karıştırın ve biraz zaman tülü suda bekletin. Önceki zamanlarda kullanılan bu yöntem bugünde işinize yarar ve tüllerinize tekrar yeni görünüm kazandıracaktır.

Gri tül perde
Gri tül perde

Sentetik kumaşlar için geliştirilmiş beyazlaştırıcı da bulunmaktadır. Tülü çamaşır makinede yıkarken deterjan ile beraber katılır ve tüllerin rengini beyazlaştırır. Fakat dikkat etmeniz gerekir çünkü fazla koyduğunuz zaman beyazlaştırıcı kumaşı bozar.

Kumaş türü Nasıl yıkanır Derecece Kumaş bakımı
Organza Elle yıkanır. Veya makinede hassas modunda. 30 Ütüleme gerek yoktur. Sadece fazla buruştuğu zaman hafifçe ütülenir.
Polyester Çamaşır makinede normal modunda yıkanır 40-60 Üzerine başka bir kumaş sararak ütülenir.
Vual Elle veya çamaşır makine ile hassas modunda yıkanır. 30 Sadece üzerinde başka kumaş sararak ütülenir. Herhangi başka temizleme yöntemi kullanılamaz
Kapron Çamaşır makinede normal modunda 40-60 Beyazlaştırıcı kullanılamaz
Muslin Çamaşır torbasını kullanarak makinede yıkanır 30 Ütülenmez

Pencere perdelerini özel günleri beklemeden gerektiği zaman, yani kirlenince yıkadığınızda her zaman güzel ve temiz duracak ve pek çok bakım gerektirmeyecektir. Doğruseçilmiş tül evinize güzellik kazandırır ve aydınlatır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz