Tülleri beyazlatma için yapılması ve dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunur. Bu detaylara dikkat ettiğiniz sürece bembeyaz tüllere sahip olursunuz.

Tül Perdelerin Beyazlatılması

Tül perde modelleri dışarıdan kaptığı tüm tozu evimizin içerisine taşımaktadır. Bu ürünlerin temiz tutulması oldukça önemlidir. Tülleri çok sık yıkamak ise yıpranmaları ve zarar görmelerine sebep olmaktadır. Yıpranmamış ve zarar görmüş olan perdelere sahip olmamak adına tülleri beyazlatma konusunda en doğru seçimi yapmak gerekir. Tül perdeleri beyazlatmak belli başlı detaylara dikkat etmek gerekmektedir.

Bu detaylar arasında;

 1. Tülleri dikkatli çıkartın;
 2. tülleri bulunduğu kornişten yavaş bir şekilde çıkartın.
 3. Çıkartılan perdeleri beyazlatma amacı ile düzgün bir şekilde tutmaya özen gösterin.
 4. Yıkamadan önce lekelere bakın.
Bem-beyaz tül perdeleri
Bem-beyaz tül perdeleri

tüllerinizde belli başlı lekeler mevcut ise bunların çamaşır makinesinde yıkanması ile çıkmasını beklememek gerekir. Tül perde beyazlatma için işinizi garantiye almalı ve bu tarz lekelere yıkama öncesinde hemen müdahale edilmesi gerekir. Bu tarz lekelere sıvı deterjan kullanmak oldukça etkili bir çözüm olacaktır.  Uygulamasını yapacağınız sıvı deterjanın mutlaka etkilerini kontrol etmeniz gerekir. Hatta bunu perdenin minik bir köşesinde bile deneyebilirsiniz.

Çamaşır makinesinde yıkama

Tül perdeyi beyazlatmak için çamaşır makinesinden düşük sıcaklık ve hassas program seçimi yapılmalıdır. Tüllerin yıpranmasını ve zarar görmesini engellemek ve bunların önüne geçmek için hassas ürünlere özel olarak üretilmiş olan deterjanların kullanılması gerekmektedir. Tül perde beyazlatma işlemleri için ne fazla ne de eksik deterjan kullanımı yapmamak gerekmektedir.

Kullanılacak olan deterjan kalite açısından ne kadar kaliteli ise, yıkanacak olan sıcaklığında bir o kadar düşük olması gerekir. Bu detay tülleri beyazlatma açısından oldukça önemlidir. Düşük sıcaklıklarda perdelerin var olan lekelerinin çıkartılması perdelerin yıpranmamasına, uzun süre kullanılmasına, sararmamasına ve eskimemesine olanak sağlamaktadır.

Tül perdeleri kurulamayın; tül perde beyazlatma ile alakalı işlemleri bitirdikten sonra ve çamaşır makinesinde perdelerinizi yıkadıktan sonra kesinlikle kurutma yapmayın. Kurutma işlemi perdelerin yıpranmasına, çekmesine ve zarar görmesine yol açar. Perdelerinizi nemli şekilde bekletmeden hemen asmanız gerekir. Ayrıca nemli asılan perdenin ağırlığı alt kısma düşeceği için ütü de gerektirmeyecektir.

Tül perdeleri beyazlatmak için kullanılan Sirke
Tül perdeleri beyazlatmak için kullanılan Sirke

Perdeleri Beyazlatma Yöntemi

 • 8 litre kadar suyu kaynatın.
 • Kaynamış olan suyun sıcaklığının düşmesi için 10 dakika kadar bekleyin.
 • Bu uygulamayı çıplak el ile yapmayın, eldiven kullanın.
 • Sıcaklığı düşen suyun içine 1 kaşık amonyak ile 2 kaşık oksijenli su eklenir.
 • Tüller istenilen beyazlığa varıncaya kadar yaklaşık olarak 40 dakika boyunca bu suyun içinde bekletilir.

Temizlik İle İlgili İpuçları

 • Tül perde beyazlatma için her daim düşük sıcaklıkta, narin programda ve uygun olan deterjan ile yıkama işlemi yapılmalıdır.
 • Yüksek sıcaklık ile yıkama yapma ve yapılacak olan sıkma işlemleri kullanılan tüllerin zarar görmesine sebebiyet verecektir.
 • Yıkamanın bitmesi ile tüllerin hemen asılması gerekir. Bu işlem ütü ile alakalı olan detayların ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Tüllerinizde ağır kirler bulunuyorsa deterjanlı su yaparak bir gece boyunca bekletmelisiniz.
 • Kullanılacak olan tuz tülün beyazlamasına yardımcı olur ve tüllerde bulunan kirlerin dezenfekte edilmesine yardımcı olur. Gri olmuş olan tüllere yıkama öncesinde eklenecek olan tuz, tüllerinde daha beyaz olmasına yardımcı olacak bir etkendir.

Tül Perdelerde Olan Kırışıklık Nasıl Giderilir?

Tül perde beyazlatma işlemleri kadar kırışıklıkların ortadan kaldırılması da bir o kadar önemlidir. Perdeler bembeyaz olsa bile kırışık olduğu sürece ne temizliği ne de güzelliği ortaya çıkmaz. Tül perdelerin yıkanma işlemi bittikten sonra ütüleme işlemi yapılır ama ütü perdenin sararmasına sebep olabilecek olan en büyük etkendir. Bunun önüne geçmek için çamaşır makinesinin sıkma ile alakalı olan devrini 400’e ayarlamalısınız.

Tüller çamaşır makinesinden çıkar çıkmaz bekletmeden asmak gerekir. Kurumamış olan tül perdelerde bulunan ağırlık kendiliğinden ve kırışmadan kuruyacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz