Tül perdelerin beyazlatılması için seçilecek olan yıkama programı oldukça önemlidir. Ayrıca tül perdelere sıkma işlemi ve ütüleme işlemi yapılmaz.

Beyazlatma teknikleri

Evlerde kullanılan tüller ve perdeler dekorasyon açısından ve görüntü açısından oldukça önemlidir. Bundan dolayı da beyaz olması, ilk günkü gibi şık durması ve yıpranmamış olaması gerekir. Farklı kumaş türleri ve dokuma türleri üretilmiş olan tüller zaman içinde oluşan ortam koşullarından, yıkama ile alakalı olan etkenlerden, ütüleme ve diğer faktörlerden kaynaklı olarak grileşir.

Tül bakımı ve beyazlatması
Tül bakımı ve beyazlatması

Bu tarz tülleri kullanmak görüntü açısından sorun olmakla beraber şık görüntünün de kaybolmasına sebep olur. Bundan dolayı tülleri yıkarken belli başlı noktalar dikkat etmek gerekir. Bu detaylar tüllerin beyaz görüntülerini kaybetmemesine ve ilk günkü gibi şık durmasına da olanak sağlamaktadır. Tüller ile alakalı olan en büyük sıkıntı beyazlatamamaktır.  Tüllerini beyazlatmak ve temiz bir görüntü elde etmek isteyen kişilerin;

İlk aşamada tülleri beyazlatmak için ne yapmalı ile alakalı kullanılmakta olan deterjan ve beyazlatıcıları kullanması gerekir. Bu deterjanların üreten firmanın belirttiği koşullarda kullanılması gerekmektedir. Beyazlatıcılar genelde seyreltilme işlemi görmemiş olan deterjanlardır. Bundan dolayı seyreltme işlemi yapıldıktan sonra tüllerin suya bastırılması gerekir.  Sadece tül için üretilen bu deterjanların kimyasal gücü yüksek olduğundan dolayı yarım saatten fazla bekletilmemesi gerekir. Bu süre sonunda tüller bol su yardımı ile iyice durulanmalı, suyu süzdürülmeli ve bekletilmeden hemen asılmalıdır.

Tül perdeleri beyazlatmak için ne yapmalı kapsamında tül deterjanları ile sonuç alamayan kişiler amonyaklı olan beyazlatma işlemini denemelidir. Yapılacak olan işlem esnasında kesinlikle eldiven kullanılmalıdır. Amonyaklı beyazlatma için;

  • 8 litre civarında suyu kaynatın ve suyun kaynarlığının bir nebze olsun düşmesi adına 5 ila 10 dakika kadar bekleyin.
  • Hazırlanmış olan suyun içine 2 çorba kaşığı oksijenli su ile 1 çorba kaşığı amonyak dökün.
  • Tülleri bu suyun içine bastırın ve 40 dakika boyunca bekletin. 40 dakikadan önce istenilen beyazlığa ulaşan tüller çıkartılabilir.
  • Sonrasına bol su yardımı ile iyice durulanmalı, suyu süzdürülmeli ve bekletilmeden hemen asın. Tül beyazlatmak için ne yapmalı ile alakalı olan konularda oldukça başarılı sonuçların doğmasına olanak sağlamaktadır.

Tüller İle Alakalı Temizlik İpuçları

  • Kullanılan tül perdeler her daim düşük sıcaklıklarda ve uygun olan yıkama programlarında yıkanmalıdır.
  • Tüller için kesinlikle sıkma programı kullanılmamalıdır.
  • Tüllere kesinlikle ütü yapılmamalıdır.
  • Kullanılacak olan yüksek düzeyli yıkama programları, ütü ve sıkma işlemi tüllerin zarar görmesine ve yıpranmasına olanak sağlar.
  • Ağır olan kirlerde tülün cinsine göre 1 gece boyunca deterjanlı olan suda bekletme yapılabilir.
  • Tülleri beyazlatmak için ne yapmalı kapsamında kullanılacak olan tuz beyazlamasına olanak sağlar ve mikroplardan arındırır. Yıkama öncesi deterjan gözüne eklenecek olan tuz beyazlatmaya destek sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz