Turuncu perde modelleri kullanımları insanlar arasında samimiyet oluşturmaya, insanların duygusal açıdan daha olumlu şekilde bakmalarına yardımcı olur.

Turuncu Perde Modelleri

Renk paletinin içinde kırmızı ile sarının tam olarak ortasında yer alan turuncu renk kırmızının kışkırtan tarafı ile sarının ışık saçan yanının harmanlanmasının ortaya çıkan sıcak bir renktir. Pas rengi ve şeftali rengi gibi birçok renk sayesinde her türlü dekorasyonda yer alabilecek olan turuncu renk uyumlu olan diğer renkler ile bir araya geldiğinde ortaya oldukça hoş alanlar meydana gelir. Turuncu renk pencere dekorasyonu konusunda sık şekilde tercih edilir. Çünkü renkli ve eğlenceli alanlar yaratmaya yardımcı olmaktadır.

Turuncu perde modelleri ile ve mobilya ile uyum olmadan odaların dekorasyonun tamamlanması mümkün değildir. Turuncu zebra perde, turuncu stor perde, turuncu tül perde ve turuncu fon perde modelleri odaları zenginleştirmek ve odalara ruh vermek adına kullanılır. Psikologlarında söylediğine göre turuncu renk olarak insanlar üzerinde olumlu etkiler bırakırken insan ilişkilerinin de düzenlenmesine katkı sağlar.

Turuncu perde modelleri kullanımlarında ve dekorasyona dâhil edilmesinde gerekli olan kurallar bulunur. Bu kurallara dikkat edildiğinde gerekli dekorasyon şekli tamamlanmış olur.

turuncu-perde-1

turuncu-perde-2

turuncu-perde-4

turuncu-perde-5

Turuncu Rengin Avantajları ve Dezavantajları

Turuncu perde modelleri kullanımlarının sağladığı avantajlar ve dezavantajlar bulunur. Bu avantajları bilerek gerekli olan dekorasyonunuza daha düzgün şekilde tamamlayabilirsiniz. Avantajları;

  • Turuncu perde modelleri duygusal açıdan gerekli olan rahatlamayı sağlamaktadır. Aile içinde var olan duygusallığa destek sağlar. İnsanların duygusal yönlerinin ortaya çıkmasına olanak sağlayarak ikili ilişkilerin düzenlemesini sağlamaktadır.
  • Turuncu stor perde modelleri ve diğer perde tasarımları iştahın açılmasını sağlamaktadır.
  • Turuncu pencere dekorasyonu iç mekânın görsel anlamda genişletilmesini sağlamaktadır.
  • Turuncu renk uyku anlamında dinlenmeye olanak sağlar.

Turuncu perdelerin dezavantajları;

  • Turuncu renk ile dekorasyon yapmak konusunda zorluklar yaşanabilir. Bunun için renkli dekorasyon örneklerinin incelenmesi gerekir.
  • Turuncu renk güneş ve gün ışığının dengesiz şekilde içeriye girmesini sağlayabilir.
  • Turuncu renk ile klasik alanlar yaratmak zor olabilir. Altın renkli dekorasyon ürünleri ile kullanmak yanlış alanları yaratır.

Turuncu renk ile yapılacak olan her türlü pencere dekorasyonun da iç mekânın genel dekorasyonu, mobilyası ve aksesuarları göz önüne alınmalı ve detaylı şekilde incelenmelidir. Bu inceleme sonrasında gerekli olan perde tasarımı seçilmelidir.

turuncu-perde-6

turuncu-perde-7

turuncu-perde-8

turuncu-perde-9

turuncu-perde-10

turuncu-perde-11

turuncu-perde-12

turuncu-perde-13

turuncu-perde-14

Oturma Odaları Ve Mutfaklarda Kullanımlar

Oturma odaları için turuncu perde modelleri büyüleyici ve rahat ortamların yaratılmasını sağlar. Odanıza farklı bir cazibe katmak isterseniz turuncu renk kullanımını yapabilirsiniz. Oturma odalarında kullanılacak olan perdeler iç mekânın sıcak bir alana dönüşmesine olanak sağlarken odada arka bir ışığın da katkısını sağlamaktadır. Odalarınız için kullanılacak turuncu rengi sadece portakal rengi olarak kullanmamak gerekir. Turuncunun tonları ile perde tasarımı yapmak daha şık olacaktır. Ayrıca oturma odaları için kullanılacak olan turuncu tül perde ve turuncu fon perde modelleri Roma, Japonya, minimalist, etnik, pop art, avangart ve vintage tarzında olabilir.

turuncu-perde-15

turuncu-perde-16

turuncu-perde-17

turuncu-perde-18

Turuncu perde modellerinin mutfaklarda kullanılması için mükemmel mutfak dolapları ve aksesuarlar gerekir. Yani mobilyalarınız ile turuncu stor perde modelleri ve diğer tasarımların uyum içinde oluşturulması gerekir. Turuncu sıcak bir renk olduğu için perdeler konusunda aralıklı şekilde yerleştirilebilir. Yani sıcak ve soğuk renklerin kullanımınlar aynı anda yapılır. Zıtlıklar her daim hoş iç mekânların yaratılmasını sağlar. Turuncu perde modelleri kullanımlarının etkilerini yükseltmek isterseniz kurumuş buketler, çiçekler ve elyaf paspas modelleri kullanımları yapabilirsiniz. Ayrıca mutfaklarda yapılan sohbetler içinde turuncu renk samimiyet yaratacaktır.

turuncu-perde-19

turuncu-perde-20

turuncu-perde-21

turuncu-perde-22

Çocuk Odalarında Turuncu Kullanımı

Çocuk odalarında kullanılacak olan turuncu perde modelleri kapsamında bebekler için şeftali, kayısı gibi sessiz tonlar, çocuklar içinde parlak turuncu tonları kullanılabilir. Turuncu perde modelleri çocuk odalarında neşeli ve eğlenceli alanların yaratılmasını sağlayacaktır. Turuncu renk çocukların üzerinde aktif olabilmeleri için etki yaratır. Ayrıca canlı olan renkler her zaman çocukların hayal gücünün genişlemesine olanak sağlamaktadır. Çocuk odaları için dikkat edilecek olan en önemli nokta; turuncu rengin uyarıcı etkisidir. Hiperaktif bir çocuk odasında turuncu kullanımı olumsuz yönde etkiler sağlayabilir. Bu tarz bir çocuğun odasında turuncu bej ya da sarı ile birlikte kullanılmalıdır. Yani tasarımı yapılacak olan perdelerin sarı, beyaz, bej ve turuncu ile harmanlanması gerekir.

turuncu-perde-14

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz