Yangın önlemleri için birçok firma, fabrika ve alanlarda uygulanan yangın perdesi hakkında gereken bilgiler yazımızda sunulmaktadır.

Nedir ve Niçin kullanılır?

301-1Yangınlara karşı dayanıklı perde sistemlerine verilen addır. Temel amaç olarak yangının bir bölgeden diğer bir bölgeye geçmesini engellemektir. 

Düşey ya da yatay yangın perdeleri; yangın senaryolarına uygun olarak ayrıca tahliye planlarına, mimariye göre yapı, kompleksler içinde duman veya ısının bloke edilmesi maksadıyla kullanılmaktadır. Buradaki amaç yapının bir elemanı olarak pasif sistem amacıyla kullanmaktır.

Yangın perdeleri, yangın alarm sisteminden alınan sinyal ile otomatik ya da manuel olarak açılmakta ve kapanmaktadır. Yatay yangın perdeleri çelik karkas yapının 520 dereceden sonra koruması amacıyla belirli bir yangın perdesi açılımının yatay olarak otomatik açılmasını sağlamaktadır. Boyutları 30 metre ile 10 metre olarak ve daha geniş açıklıklarda ise yan yana benzer ölçülerde üretilmiş yangın perdesi aynı anda kapatılarak geniş alanların ısı ve dumana karşı korunması sağlanmaktadır.

Duman perdeleri de yangın perdeleri gibi tahliye planlarına ve mimariye göre yapı veya kompleksler içinde dumanın belli bir süre içinde havuzlanmasını ve tavan kotunda tutulmasını, aşağı çökme süreleri içinde personelin tahliye edilmesi açısından fırsat sağlamaktadır.  Yangın perdeleri yangın kapısı olarak özellikle hastane, öğrenci yurtlarında, otellerde, endüstriyel tesislerde, yangına dayanıklı olamayan asansör kapı önlerinde tercih edilmektedir.

Kullanım Yerleri

Düşey veya yatay yangın perdeleri kullanım alanları olarak son yıllarda işletmeye açılan AVM, Ticaret Merkezleri, otel, terminal veya yerleşkelerde yüksek tavanlı her türlü yapılarda kullanılmaktadır.  Aynı zamanda pek çok kişinin bulunduğu metro istasyonları, kamuya açık olan tesislerde yangın perdeleri kullanılmaktadır. Yatay yangın perdesi kullanım alanları olarak alışveriş merkezleri ve bu alanlara benzer tipteki yapılarda cazip bir çözüm olarak bakılmaktadır. Uygulama yapılacak olan alanlarda yangın kapıları sık kullanılan noktalarda bulunmakta ise ve servis trafiğinde zorluk yaşanıyorsa, engellerin bulunduğu mekanlarda tasarlanmışsa yangın perdeleri yangın kapısı olarak da kullanılmaktadır.

Duman perdesi özellikle son yıllarda tercih edilen yüksek yapılardaki alışveriş merkezlerinde, hava alanı terminallerinde, ticaret merkezlerinde kullanılmaktadır. Genel olarak tabir edecek olursak uzun koridorların hakim olduğu alanlarda kullanılmaktadır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz