Yanki perde modelleri ev dekorasyonu konusunda en şık ortamların yaratılmasına olanak sağlar. Yanki perdeler seçimi için kumaş oldukça önemlidir.

Yanki Perde Modelleri

Yanki perde modelleri 2 tane kanattan oluşmaktadır. İlk olarak kendilerine ait olan mekanizmaya monte edilecek olan yanki perde modeli sonrasında kornişe sabitlenmektedir. Kullanım açısından gerekli olan prensibi ise perdenin iç kısmında bulunan şeffaf halkalı ekstrafo geçirilmiş olan iplerin yardımı ile sağlanmasıdır. Bu iplerin yardımı ile kolay bir şekilde kapanıp açılma saplanır. Yanki perde modelleri kullanımı için büyük olan pencere modellerinin tercih edilmesi gerekir.

Fransız tarzındaki balkonlarda ve pencerelerde şıklığı tamamen ortaya çıkartmak adına kesinlikle kullanılmalıdır. Pencere manzarası olan alanlarda yanki perde modeli kulanı güzel ve şık görünümlerin ortaya çıkmasını sağlar. Genelde misafir odaları ve geniş olan salonlar için kullanılır. Yanki tül perde modelleri güneşlik olarak stor ve zebra perdeler ile kullanılır. Normal olan güneşlik modelleri ile kullanılması hoş olmayan görüntülerin ortaya çıkmasını sağlar.

Yanki perde modelleri 2013, 2015 ve yanki, perde modelleri 2016 farklı tarzları ile kendisini hemen ortaya çıkartacak ve vurgulayacak olan modellere sahiptir. Yanki perde nasıl dikilir konusunda perde tasarımı yapan firmalardan yardım almak gerekmektedir.

yanki-perde-1

yanki-perde-2

yanki-perde-3

yanki-perde-4

yanki-perde-5

yanki-perde-6

yanki-perde-7

yanki-perde-8

yanki-perde-9

Yanki Perde Modelleri Nasıl Yıkanır?

Yanki perde nasıl yıkanır konusunda temizliğinin çok kolay olduğunu unutmamak gerekir. yanki perde modelleri mekanizması oldukça kolay bir şekilde çıkartılabilir. İlk olarak perde modellinin sol ve sağ kısmında bulunan ip makaraları kullanılmalıdır. Sonrasında sol ve sağ kanat tülleri içinde olan şeffaf halkalı bölgenin en altındaki halkaya bağlı olan ip çözülmelidir. Tüllerin içinde yer alan ekstraforun içinde bulunan ipinde çıkartılması gerekir. Sonrasında yanki perde çeşitleri normal tül gibi yıkanabilir. Yanki perde modelleri çıkartılması işlemlerin aynısı takma işlemlerinde de yapılmalıdır. Sol sağ tarafın tüm ipleri tamamen çözülmelidir. Tek tarafı çıkartılması sonucunda diğer tarafı zorlamak perdenize ciddi derecede zarar verebilir. Pullu ve boncuklu olan yanki perde modellerinde pullar ve boncuklar tülün içinde kalacak şekilde çamaşır makinesine atılması gerekir. Bu perdelere uygun olan çamaşır programı ve çamaşır deterjanı ile yıkanması gerekir. Yıkama işlemlerinin tamamlanmasından sonra mekanizmanın sol ile sağ tarafında bulunan ipler tülün arka kısmında bulunan şeffaf halkalı ekstrafordan geçirilir ve bağlanır. Bu işlemin arakasından mekanizma zincirlerine çekilmelidir ve istenilen konuma kolaylıkla getirilebilir.

yanki-perde-10

 

yanki-perde-12

yanki-perde-13

yanki-perde-14

yanki-perde-15

yanki-perde-16

Yanki Perde Kullanımlarında Kumaş Seçimleri

Evlerin odalarında estetik ve şık olan ortamları yaratmak isteyen kişiler yanki model perdeler konusunda tercih ederler. Yanki perde modelleri için keten, organze, pamuk ve ipek kumaşlardan tercih edilebilir. Yanki perde kumaşlarının seçimlerinde dikkat edilecek olan unsurlar bulunur. Bunlar;

  • Yanki perde modelleri için seçilecek olan kumaşların modele uygun olmalıdır.
  • Seçilecek olan kumaşların bakımı, temizliği ve ışık geçirme ile alakalı olan özellikleri olmalıdır.
  • Yanki perde modelleri kumaşları dayanıklı tüllerden ve kumaşlardan oluşmalıdır.
  • Modaya ve günümüzün şartlarına uygun olmalıdır.
  • Kullanılacak olan iç mekânın uygunluğu göz önüne alınmalıdır.
  • Dayanıklılık, kullanış, ekonomi, bakım ve temizlik açısından uygun kumaşların seçilmesi gerekir.
  • Odada bulunan dekorasyona ve döşemelerin tarzına uygun olan kumaşlar seçilmelidir.
  • Yanki model perdeler konusunda renk seçimi oldukça önemlidir. Rengin kombinlenmesi açısından uygun olanlar seçilmelidir.
  • Perdelik olarak sentetik, pamuk ve ipekli kumaşlar seçilmesi daha şık modellerin ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca koltukların rengi, döşemesi ve deseni ile uyumlu olmasına da dikkat edilmelidir.

yanki-perde-17

yanki-perde-18

yanki-perde-19

yanki-perde-20

yanki-perde-21

yanki-perde-22

yanki-perde-23

yanki-perde-24

yanki-perde-25

Yanki Perde Nasıl Yapılır?

Yanki perde modelleri yapımı için ilk olarak perde modelini ve kullanılacağı alanı seçmeniz gerekir. Ölçüler en doğru şekilde alınmalıdır. Perde için gerekli olan mekanizmanın temin edilmesi dikim aşamasındaki en önemli konudur. Perdelik kumaşın kesim işlemleri tamamlandıktan sonra yan dikişlerinin yapılması gerekir. 4 cm olacak şekilde dikilmesi uygundur. Perdelerin üst kısımlarını dikin ve perdenizin ilk kanadının ölçüsünü tamamlayan iplerin geçeceği yerleri belirleyerek dikin. İkinci kanadın dikişleri tamamlayın ve halkaları dikin. Mekanizmayı kullanılacak olan pencere en doğru şekilde monte edin. Bunun için ortalamak önemlidir. Yankı perde modelleri montajını yaparken belirlediğiniz yere en uygun şekilde takılmasına özen gösterin. Halkalardan ipleri geçirmeli ve sabitleme ile alakalı işlemleri yapmalısınız.

yanki-perde-26

 

yanki-perde-28

yanki-perde-3

yanki-perde-30

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz