Yeni perde modelleri seçiminde kumaşın pratik kullanımda olmasına ve ortama uyum sağlamasına dikkat edilmelidir.

 Yeni Perde Modelleri

yeni-perde-modelleri-1

Evlerde, ofislerde ve diğer alanlarda kullanılacak olan perde modelleri yeni dekorasyon şekli ve pratik amaçları ile karşımıza çıkmaktadır. Perde kullanıldığı her alanda estetik bir bileşen olarak görev görür. Bundan dolayı her sene tasarımcılar bu yönünü arttıracak şekilde yeni çıkan kumaşlar ile tül, fon, stor, zebra, jaluzi gibi birçok modeli modern şekilde tasarlayarak yeni sezon için hazırlık yaparlar. Perde eski dönemlerde pencereyi kapatacak olan bir unsur olarak kullanılmış olsa da zaman içinde bir sanatı ve dekorasyon şeklini temsil eder hale gelmiştir. En yeni perde modelleri dekorasyonun en önemli olan etkenleri içinde yer alır. Özellikle dekorasyona önem veren kişiler yeni perde modelleri ile alakalı olan yeni sezonda neler tasarlandığını ve hangi renklerin hangi renkler ile harmanlandığını takip etmektedir. Yeni model perdeler insanların huzura, sakinliğe, neşeye ve güvene ulaşmasını sağlamaktadır. Ayrıca kullanılacak olan modele göre yaşam alanına farklı bir şıklık, uyum, zarafet ve ahenk katmaktadırlar. Yaşam alanlarında var olan şıklık insanların daha mutlu olmasına etkendir. Perdelerde kullnılacak olan doğru renk seçimleri de insanları psikolojik yönden etkilemektedir.

yeni-perde-modelleri-2

Yeni Perde Kumaşları

Yeni perde modelleri 2014, 2015 ve 2016 modelleri içinden önemli olan son moda trendlerinden seçim yapmaktır. Seçilecek olan perde modelinde kullanılan kumaş ve bu kumaşın tam anlamı ile tüm özellikleri de önem taşımaktadır. Sezona göre değişse de en yeni perde modelleri için kullanılacak olan pamuk, ipek, keten, organize bambu kumaşlar kullanışlı olmaktadır. Özellikle popüler olan keten kumaşlara sentetik iplikler ve bambular ile destek verilmektedir. Bunlar dışında farklı kumaşlara sahip olan şifon, brokar, jakarlı, tafta ve kadife perde modelleri de tasarlanmaktadır. Bu seçimde önemli olan kullanılacak olan modelin salon, mutfak, oturma odası, yatak odası ya da çocuk odası ile olan uyumudur.

yeni-perde-modelleri-3

Yeni moda perdeler açısından doğal renklerin kullanımı daha sık tercih edilmektedir. Bu konuda en çok tercih edilen renkler içinde mavi, kahverengi, yeşil, gri, krem, ceviz yer almaktadır. Bu renklerin çoğunluğu yaşam alanlarına tazelik ve şıklık katmak için kullanılır ve bu renklerin yoğunluğunu azaltmak adına mobilyalar beyaz tercih edilmektedir.

yeni-perde-modelleri-4

Yeni çıkan perde modelleri içinde farklı tarzların karışımları tren halindedir. Ölçülü olan monotonluğu sevmeyen kişiler için bu tarz tasarımlar ideal olan seçimler içinde yer alır. Geniş bantlar, yapraklı kumaşlar, geometrik şekiller, hayvanlı modeller, yılan derileri, deri ve füturistik motiflere sahip olan perde modelleri farklı dekorasyonlar için ideal olan seçimler arasında yer alır.

yeni-perde-modelleri-5yeni-perde-modelleri-6

yeni-perde-modelleri-7

Yeni perde modelleri içinde 2016 tasarımlarda fazlasıyla dikkat çekmektedir. Dikey çizgili olan modeller tavan yüksekliklerini arttırmak amacı ile kullanılır. Bazı modellerde ise yaratıcılığın tavan yaptığı gözlemlenmektedir.

yeni-perde-modelleri-8

yeni-perde-modelleri-9

Teknolojik destek ile geliştirilen yeni perde modelleri içinde 2D VE 3D efektli modeller, dikey güneşlikler, Japon perde modelleri, dikdörtgen şekilli perde modelleri ve fotografik görüntülü olan perde modelleri dikkat çekmektedir. Bu tarz modellerde dayanıklı olan boyalar, gabardin, keten, karartma ve sıkı ipek kullanımı yapılır.

yeni-perde-modelleri-10

Yeni çıkan perde modelleri için tasarlanmış olan saçak, fırça ve tutucular hoş ortamların yaratılmasına da olanak sağlamaktadır. Özellikle sarkıtma olan saçaklar Avusturya ve Roma tarzı dekorasyonda kullanılır.

yeni-perde-modelleri-11

Boncuk, pon pon, şeritler, dekoratif iplikler ve danteller genelde klasik olan yeni perde modelleri tasarımında kullanılmaktadır.  Klasik mekânlara lüks bir görüntü katmak içinde tercih edilmelidir. Özellikle inciler ve metal kaplamalı olan saçaklar yüksek teknolojinin kullanımı ile oldukça şık mekânların yaratılmasına olanak sağlacak bir etkendir.

yeni-perde-modelleri-12

yeni-perde-modelleri-13

yeni-perde-modelleri-14

Jalûzi, Stor ve Zebra Perdeler

yeni-perde-modelleri-15

yeni-perde-modelleri-16

yeni-perde-modelleri-17

Katlamalı olarak karşımıza çıkan yeni zebra perde modelleri, yeni stor perde modelleri ve jaluzi modelleri kenarında kullanacak olan fonların yere kadar uzanması gerekir.

yeni-perde-modelleri-18

Stor, jaluzi ve zebra perdelerde fon isterseniz kullanmayabilirsiniz. Kalın ve şeritler halinde tasarlanan modelleri tercih edebilirsiniz.

Tül Perde Modelleri

yeni-perde-modelleri-19

yeni-perde-modelleri-20

yeni-perde-modelleri-21

yeni-perde-modelleri-22

Tül perde modelleri her sezon moda olmasının yanı sıra sık şekilde tercih edilir. Özellikle düz ve şeffaf olan tül modellerini her sezon görebiliriz. Mobilya, aksesuar, duvar ve halı ile kolay şekilde uyum sağlayan düz tüllerde fonları ev dekorasyonuna göre tercih etmek gerekir.

yeni-perde-modelleri-23

yeni-perde-modelleri-24

yeni-perde-modelleri-25

yeni-perde-modelleri-26

yeni-perde-modelleri-27

yeni-perde-modelleri-28

yeni-perde-modelleri-29

yeni-perde-modelleri-30

yeni-perde-modelleri-31

yeni-perde-modelleri-32

yeni-perde-modelleri-33

yeni-perde-modelleri-34

yeni-perde-modelleri-35

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz