Günümüzde ev ve iş yerlerinde çok güzel bir ev dekorasyonu ürünü olan zebra perdelerin kullanıcı kitlesi her geçen gün artmaktadır. Bu perdelerin kullanımının yanında temizlik aşaması da çok önemlidir. Bu yazımızda zebra perdelerin nasıl yıkanabileceği hakkındaki tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

Nasıl Temizlenir?

2 1Stor perdeler gibi, günümüzün en çok tercih edilen perde modellerinden biri de zebra perdelerdir. Stor tipi perdelere zebra çizgiler uygulanarak elde edilir ve son zamanların trend modelleri arasında yerini almıştır.

Stor perdeler ile aynı mekanik özelliğe sahip olan zebra türü perdeler, temizliği konusunda da dikkatli ve titiz olunmalıdır. Perde üzerinde yer alan çizgi ve desenler ayrıca bu perdelerin estetiğini de ön plâna çıkarmaktadır. Ev dekorasyonlarınızda da tercih edebileceğiniz zebra perde modellerinin fiyatları da uygun olarak sunulmaktadır.

Kaliteli kumaşlardan üretilen bu perdeler farklı renk ve model seçenekleriyle beraber son zamanların en çok kullanılan perde modelleri arasındaki yerini almıştır. Güneş geçirmeyen ve kaygan zeminde üretilmektedir. Uygun temizlik yapıldığında zebra perdelerin kullanım süresi 4 yıla kadar uzatılabilir. Haftada 1 kez sadece silerek 2 yıllık bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Zebra perdeler evin önemli bir ihtiyacıdır ve dekorasyonda da önemli bir ayrıntıdır. Daha önceleri korniş sistemi ile pencerelere takılan fon ve tüllü perdeler kolaylıkla yıkanarak tekrar geri takılabilirdir. Günümüzde ise mekanizmalı perde modelleri arasında yerini alan zebra perde modellerinin temizlik konusundaki bilgileri ise yazımızın devamında yer almaktadır.

Zengin kumaş seçenekleri ve pratik kullanımı sayesinde hayatınızı kolaylaştıran zebra perdeler, üretildiği malzeme sayesinde sık sık kirlenmez. Toz emici olmayan özel ipliklerden üretildiği ve sıkça hareket ettirildikleri için toz barındırması oldukça zordur.

Tül perdelere göre daha özenli ve dikkatli kullanılmalıdır. Mutfakta tercih ediyorsanız, mutfak havalandırmanızın yeterince güçlü olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Kumaşı ise silerek temizleyebilirsiniz.

Zebra perdeler için yıkama uygulamaları önerilmemektedir çünkü yıkama işlemleri bu perdelere zarar verebilir. Etkili bir temizlik için aylık ya da haftalık olarak silmeniz yeterlidir.

Zebra perde modelleri özel bir teknoloji ile üretildiği için temizliği yapılırken de tekniğe uygun bir şekilde silinmeli ve seçeceğiniz temizlik ürünleri de kaliteli olmalıdır. Bu yüzden bu malzemeleri temiz bir bez ile birleştirerek perdenizi silebilirsiniz.

Günümüzde tavsiye edilmeyen bir uygulama daha bulunur. Zebra perdenizin mekanizmasını sökerek halı yıkama makinelerinde yıkayabilirsiniz. Fakat bu uygulama perdenize zarar verecek ve kullanım süresini de azaltacaktır.

Sprey Kullanımı

2 2Nemli bir bez yardımıyla silebileceğiniz zebra perdeleri, sprey ile de temizlemeniz mümkün. Ayrıca bu tür temizleme spreylerine herhangi bir karışım eklememeniz doğru olacaktır.

Çamaşır suyu kullanımı, bu perdeler için geçerli değildir. Zebra perdelerin özel bir kumaştan tasarlandığını da belirtmiştik. Bu yüzden günümüzde bu konuda hizmet veren temizlik firmalarıyla görüşerek katkısız temizleme spreyleriyle perdenizi temizleyebilirsiniz.

Küçük ölçeklerle zebra perdenize bu temizlik spreylerini püskürterek yine temiz bir bez yardımıyla silme işlemlerine başlayabilirsiniz. Oldukça titiz davranmanız gerekiyor. Çünkü zebra perdelerin kullanım süresi temizlik uygulamalarına göre değişkenlik gösterecektir.

Güneş ışınlarına karşı dayanıklı ve uzun ömürlü olan zebra perdeleri sprey kullanarak temizleyebilir ve kimyasal ürün içermeyen bu uygulamalar ile rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yaklaşık Fiyatla

Zebra perdeler, firmalar tarafından hazırlanan belirli ölçülerde ya da metrekare üzerinden satılmaktadır.

Hazır olan zebra perde fiyatları 39,90 TL’den 99,90 TL’ye kadar sunulabilmektedir. Bu ürünler daha çok 60×200, 120×200, 160×200, 100×200 ve 200×200 cm olarak sunuluyor.

Metrekare hesaplaması üzerinden sunulan zebra perdeler ise 19,90 TL’den 79,90 TL’ye kadar uzanabilmektedir. Elbette bu fiyatların renk ve modelleriyle birlikte kumaş kalitesinin farkı da göz önünde bulundurularak artış gösterdiği biliniyor.

En güzel zebra modelleri için gerekli araştırmalarınızı yapabilir ya da kullanacağınız zebra perdeler için gerekli ölçülerle birlikte firmalarla iletişime geçerek siparişlerinizi verebilirsiniz. Son zamanların en güzel perde modelleri arasında bulunan zebra perdeler, ev ve iş yerlerinin havasını değiştirmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz